Yanık Tedavisi

 

Yaşam > Estetik > Yanık Tedavisi

Yanık Tedavisi

Büyük ve geniş yanıklarda erken dönemde tedavinin amacı hastanın yaşamasını sağlamaktır. Bu işlem yapılırken hastanın kozmetik ve fonksiyonel açıdan iyi duruma getirilmesi de amaçlanır. Erken dönemde yanık şoku, enfeksiyon ve organ yetmezlikleri önlenmeye çalışılır. 1. ve 2. derece yüzeysel yanıkların tedavileri çok kere cerrahi girişimlere gerek duyulmadan medikal tedavi ve yara bakımı ile sağlanabilirken, 3. derece geniş yanıklarda bunların yanında erken dönemin hemen sonrası enfeksiyon başlamadan, erken cerrahi girişimler gerektirir.

Günümüzün modern yanık tedavisinde yer alan yöntemde yanmış, kömürleşmiş dokular çıkarılırken bu alanlar hastanın sağlam deri alanlarından alınan cilt greftleri ile kapatılır. Eğer kendisinde yeteri kadar deri grefti alınacak alan yoksa doku uyumu gösteren yakınlarından geçici örtü amacıyla deri nakli yapılır.

Yanık tedavisi, metabolik dengenin sağlanması eksikliklerin replasmanı deneyim ve özen gerektirir. Yanık sonrası sekellerin tedavisi de kozmetik fonksiyonel ve hasta psikolojisi açısından önem taşır. Deri nakli dışında, yanık sonrası oluşan kontraktürlerin açılması için uygulanacak cerrahi girişimlerle tedavi sürdürülür. Yanık bölgelerinin kabarmasını önleyecek özel yanık elbiseleri ve kremler uygulanır.

 

 

Burun Estetiği Burun Estetiği >>>

Göğüs Estetiği, Göğüs Büyütme, Küçültme, Dikleştirme Göğüs Estetiği >>>

Liposuction, Yağ Aldırma Liposuction (Yağ Aldırma) >>>

Karın Gerdirme Karın Gerdirme >>>

Kırışıklık Tedavisi, Botox Kırışıklık Tedavisi >>>

Yüz Gerdirme Yüz Gerdirme >>>

Lazerli Estetik Cerrahi Lazerli Estetik Cerrahi >>>

Saç Ektirme Saç Ektirme >>>

Çene Cerrahisi Çene Cerrahisi >>>

Damak, Dudak Yarığı Damak, Dudak Yarığı >>>

El Cerrahisi El Cerrahisi >>>

Göz Kapağı Estetiği Göz Kapağı Estetiği >>>

Kulak Estetiği Kulak Estetiği >>>

Ürogenital Cerrahi Ürogenital Cerrahi >>>

Deri Lezyonları Deri Lezyonları >>>

 

 

<<< Gelişmelerden haberdar olmak için

 

Copyright 1de1.com, Her Hakkı Saklıdır