Liposuction, Yağ Aldırma

 

Yaşam > Estetik > Liposuction, Yağ Aldırma

Liposuction, Yağ Aldırma

Liposuction (vakumla yağ alma) bölgesel olarak toplanmış fazla yağ birikimlerini vakumla uzaklaştırma tekniğidir. Bu teknikle kollar, diz, alt bacak, gövde,sırt, meme, boyun, çene altına ve daha sıklıkla kalçalar, dış uyluk, iç uyluk, ön uyluk, kalça yanları ve karın bölgesindeki yağ toplanmaları uzaklaştırılır ve bu bölgelere yeni şekil verilir. Liposuction bir zayıflama yönteminden ziyade kontur düzeltme ameliyatıdır.

Liposhaping, liposcalpture, bodyconturing, liposuction kelime olarak ayrı olsa da aynı şeyi ifade eder. Bu teknikle, emilen yağlarla birlikte yağ hücreleri ve yağ reseptörlerinin büyük bir kısmı alınıp sayısı azaltıldığından bu bölgelere eskisi gibi aşırı yağ toplanmayacaktır.

 

Liposuction CihazıLiposuction Cihazı

 

Liposuction, tedavi edilecek bölgenin uyuşturulduğu lokal anestezi altında veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyatı takiben, tedavi edilmiş sahaya alttaki dokunun şekline pürüzsüzce uyum sağlayacak şekilde derinin çekmesini hızlandırmak için elastik bandaj veya özel liposuction korsesini 3 hafta kullanılması önerilir. Selülitleriniz ameliyat sonrası kaybolacaktır. Deri elastisesinin kaybolduğu, ileri yaştaki kişilerde maksimum iyi sonucun alınması için fazla derinin cerrahi olarak uzaklaştırılması gerekebilir.

  

 

Liposakşın, Yağ Alma Ameliyatı, Yağ Aldırma, Liposhaping, Lipoplasty, Liposculpture, Liposuction
Yukarıdaki isimleri kullanarak farklı bir ameliyat ile harikalar yaratıldığından söz ediliyor. Oysa ki sonuçta yapılan aynı işlem, yani Liposuction (yağ alma ameliyatı).
 

Liposuction (Yağ Alma) Nedir?
Liposuction, en büyüğü bir kurşun kalem kalınlığında, içi dolu olmayan kanüller ile deri altındaki yağ dokusunun emilmesi işlemidir. Kanüller (borucuklar) deriye birkaç milimetre boyutunda kesiklerden sokulduğundan ötürü neredeyse hiç iz kalmaz. Emme görevini gerçekleştiren de bu kanülün arkasındaki hortuma bağlı olan ve aspiratör denilen, büyük bir elektrikli süpürge boyutlarında olan bir vakum cihazıdır. Bir başka daha az kullanılan teknik ise makine olmadan büyük enjektörler yardımıyla ve el gücü ile kanüldeki yağın emilmesidir. İki teknik arasında önemli bir fark olduğu söylenemez, cerrahın kişisel tercihidir.


Bu operasyonda ana amaç yağları almak değil, yağların içinde depolandığı hücreleri (yağ hücreleri) almaktır. Ergenlikten sonra vücuttaki yağ hücresi sayısı değişmez. Kilo alınırken yağların nerede depolanacağı o bölgedeki hücre (yağ hücresi) sayısına bağlıdır. Örneğin bir kadının basenlerinde iki milyon yağ hücresi varsa ve siz operasyon ile bu sayıyı bir milyona indirebilirseniz ne kadar kilo alırsa alsın ileride bu bayanın basenleri eskisi gibi olmayacaktır. Ameliyatın bu özelliğini anlamak çok önemlidir.

Tumescent (Tümesan) Tekniği (Islak Teknik) Nedir?

Operasyona başlamadan önce yağlar içlerine bir sıvı verilerek şişirilir. Günümüzde bu teknik hemen tüm plastik cerrahlar tarafından kullanılmaktadır. Yağların içine verilen sıvı içerisinde ağrıyı kesen bölgesel anestetikler (lidocain) ve kanamayı durduran (adrenalin) gibi ilaçlar vardır.

 

Ultrasonic Liposuction (Yağ Alma) Nedir?

Yağlar alınmadan önce özel bir cihaza bağlı, liposuction işleminde kullanılanlara benzeyen bir borucuk, ameliyat bölgesinde dolaştırılır. Bu borucuğun yaydığı ultrasonik titreşimler ile yağlar yumuşatılır. Ardından liposuction işlemi her zamanki şekilde yapılır. Böylece normalde olduklarından daha fazla yumuşamış yağların alınması kolaylaşır. Günümüzde bu yöntemin gerekliliği tartışılmaktadır ve Ultrasonic Liposuction yöntemini kullanan doktor sayısı da azalmaktadır.

 

Ameliyat Öncesi

Liposuction, Yağ Aldırma Ameliyat Öncesi

Ameliyat Sonrası

Liposuction, Yağ Aldırma Ameliyat Öncesi


Yağ Aldırma İçin Doğru Zaman
Rejim ve diyet ile kilo veriyorsanız bu ameliyatı ertelemenizde fayda vardır. Mümkünse rejiminiz sonuçlandığında ya da kilo veremediğiniz bir noktaya geldiğinizde düşünün. Ameliyatı kilo vermek için tek çare olarak görmeyin ve kendi çabalarınıza devam edin. Ameliyattan sonra da verdiğiniz kiloları yeterli olarak görerek spor yapmaktan ve sağlıklı beslenmekten kaçınmanız önemli bir sorundur.

Doğum sonrası ideal zaman doğumdan bir yıl sonrasıdır. Bu dönemde anne fazla kilolarından kurtulmuş olduğu gibi çatlak ve sarkıkların son durumu da ortaya çıkıyor. Yağ aldırma daha sonraki doğumlar için bir problem teşkil etmiyor ancak yakın zamanda yeni bir hamilelik planlanıyorsa ameliyatı erlelemekte fayda var.

 

 

 

Liposuction (Yağ Alma Tedavisi) Kimler İçin Uygundur?
Bu ameliyatın temel amacı rejim ve spor gibi faaliyetler ile eritilemeyen ve belirli bölgelerde yoğunlaşan yağları almaktır. En belirgin örnek bayanların kalça bölgesinin alt – yan kısmında biriken basen yağlarıdır. Yapısal bir yağlanma şekli olan bu basenler kilo verilmesine rağmen erimez. Liposuction bu tür fazlalıkları gidermek için önemli çözüm yöntemlerinden biridir.
Çok kilolu insanların bu operasyon ile zayıflamalarını beklemek çok gerçekçi değildir. Liposuction ile belli bir miktar yağ alınabilir evet ancak şişman diyebileceğimiz insanın zayıflatılmasını beklemek gerçekçi olmaz.

Bir konuyu daha vurgulamakta fayda var. Liposuction sadece yağların alındığı, deriye ise etki etmeyen bir teknik. Bu sebeple alınmadan önce yağların oluşturduğu gerginlik Liposuction sonrası azalacağından dolayı derinin kendi kendini toparlayabilecek durumda olması gerekiyor. Deri elastik yapısını kaybetmişse yağ alma işleminden sonra sarkabilir ve kötü bir görüntüye sebep olabilir. Cildinizde derin çatlaklar ve sarkıklık mevcut ise bu bölgelerde yapılan Liposuction işleminden sonra deride ekstra sarkmalar meydana gelebilir.

Bu sebeplerle birden fazla doğum yapmış olan bayanlarda, aşırı kilolu kişilerde, orta yaş üzeri kişilerde yağ aldırma iyi sonuç vermeyebilir.


Liposuction (Yağ Alma ) Hangi Bölgeler İçin Uygundur?
Temelde her bölgeden yağ alınabilir ancak bazı bölgeler bu ameliyat için uygun değildir.


Uygun Bölgeler
• Erkeklerde en uygun bölgeler; simit, love handle gibi isimlerle anılan bel çevresi ve karın ve boyun altı bölgesi (gıdı).
• Kadınlarda ise yine karın ve bel bölgesi, basenler, kalçalar, diz içleri ve bacakların üst ve iç kısımları, yine boyun altı (gıdı), ayak bilekleri, kol altları ve sırt uygun bölgelerdir.


Uygun Olmayan Bölgeler
Kalçaların alt bölgesi ve bacakların ön yüzünden fazla yağ alındığı takdirde çökmeler gerçekleşebileceği için bu bölgelerden yağ alınmamasında fayda vartdır.


Erkeklerde Liposuction (Yağ Alma)
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de erkekler artan bir hızla estetik cerrahiyi kullanıyorlar. Erkek estetiğinde birinci sırada burun estetiği gelirken ikinci sırada Liposuction yer alıyor. Erkeklerin yağlanma bölgesi karın, göbek deliği çevresi ve belin her iki yanıyla sınırlı. Erkeklerde bu bölgenin altında ise yüksek oranda karın kası var ve bu yüzden ilgili bölgedeki yağların büyük çoğunluğu alınıyor. Kadınlarda ise kasların ortaya çıkması güzel bir görüntü yaratmayacağından ötürü bu bölgeden büyük miktarda yağ alınmıyor.

Bu operasyon için ideal erkek tipi düzensiz ve yüksek kalorili beslenen ancak spor yapan erkeklerdir. Erkek derisinin kendisini toparlama yeteneği yüksek olduğundan ötürü bel simiti denen bölgenin tamamen yok edilmesi mümkündür. Temel amaç kasların ortaya çıkmasıdır ve deri altı yağ dokusu inceldikte bu mümkündür.


Ameliyat Öncesi ve Sonrası Tedavileri
Zorunlu olmamakla birlikte operasyon öncesi ve sonrası "endomoloji" adı verilen ve lenf drenajını hızlandıran tedaviler, örneğin LPG ya da lenf drenaj masajı oldukça faydalı olur. Yağ aldıranların ameliyat sonrası kendi kendilerine yapmış oldukları masajlar dahi iyileşme hızını artırıyor.

Çıkabilecek Sorunlar ve Komplikasyonlar
-
Her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon korkulan komplikasyonların başında gelir. Ciddi bir kanama olma olasığı yoktur ancak morarma şeklinde bazı hematomlar görülebilir.
- Ameliyattan sonra (yaklaşık 5. gün civarında) oluşan kızarıklık, ateş ve şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Enfeksiyonun temizlenmesi ve antibiyotik tedavisi yapılması gerekir.

-  Nadiren de olsa aynı bölgeye ikici kez ve yoğun liposuction yapılması durumunda cilt/deri kaybı görülebilir. Sigara kullanan kişilerde olma ihtimali daha yüksektir. Özellikle ameliyattan sonraki iki haftanın önemli olduğunu lütfen unutmayın.
- Ameliyat sırasında kullanılan ilaçların dozajları doğru ayarlanmadığı takdirde sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle Tümesan sıvısı yüksek miktarda anestetik içerdiği için doz aşımında nörolojik bulgular ortaya çıkabilir.

- Yine düşük bir olasılık da olsa amboli de görülebilir.

- Vücut şeklinde asimetri, yüzeysel düzensizlikler ve eğirilikler yağ alma ameliyatı sonrasında görülebilecek problemlerdendir. Ciddi asimetri problemlerinde bir rötuş ameliyatı yapılabilir. Yüzeyde düzensizlik yok ise sorunun düzeltilmesi kolaydır. Ancak yüzeysel düzensizlikler ve ciddi çökmeler mevcutsa sorunlar tamamen düzeltilemeyebilir. Bazı ciddi durumlarda problemli bölgeye yeniden yağ verilmesi gerekir ancak çok kapsamlı ve emek isteyen bir işlemdir.

- Liposuction yapılan bölgelerde hissizlik beklenen bir gelişmedir. Bu his kayıpları ilk aylarda büyük oranda geçer ancak bazı durumlarda dokuz aya kadar devam edebilir. Kalıcı his kaybı nadir rastlanılan bir durumdur.


Ameliyat Günü
Ameliyat ile aynı gün ya da bir gün önce doktorunuzun bir çizim yapması gerekir. Genellikle ameliyatın öncesi ve sonrasını karşılaştırmak için resim de çekilir. 
Ameliyat lokal anesteziyle de genel anesteziyle de yapılabilir. Lokal anestezi sırasında anestezi doktorunuz size “sedasyon” adı verilen ve yarı uykuda olmanızı sağlayan ek bir anestezi verecektir. Bunun sayesinde hem kendinizi iyi hissedersiniz, hem ağrı duymazsınız hem de ameliyattan sonra birçok şeyi hatırlamazsınız.

Lokal anestezi sayesinde ameliyattan sonra bulantı gibi anesteziye bağlı bir sorun yaşamazsınız. Ameliyat biter bitmez yemek yiyebilir ve su içebilirsiniz. Ameliyat sırasında da doktorunuz sizi ameliyat masasında istediği pozisyonda tutabilir ve zaman zaman ayağa kaldırarak yer çekiminin etkisini görebilir.

Ameliyat Sonrası

Liposuction ameliyatı küçük ve kolay bir ameliyat olarak kabul edilir. Genellikle ilk 3-4 gün bir sızı hissedersiniz ve oturup kalkarken ağrı duyarsınız.

Ameliyattan sonra 2 gün istirahat etmeniz şarttır. Bu süreçte ayakta durmamanız gerekir. Ayakta durmak yağ alınan bölgelere vücut sıvılarının birikmesine ve iyileşmenizin gecikmesine neden olabilir.

Operasyon sonrası aynı gün taburcu olabilirsiniz. Yaklaşık dört gün sonra işinize dönebilirsiniz. Ağrıları engellemek için ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrasında ciddi bir morarma ve şişlik beklenmez.

Ameliyat sonrası doktorunuz ameliyathanede size korsenizi giydirecektir. Korse gece gündüz minimum üç hafta boyunca takılmalıdır. Yıkanmak için çıkartılabilir ancak özellikle ilk hafta duştan sonra en geç beş dakika içinde korsenizi mutlaka tekrar giymeniz gerekir. İlk defa korsenizi çıkardığınızda cildinizi morarmış ve sarkmış görebilirsiniz. Endişe etmenize gerek yoktur, morluklar, eğer varsa, bir hafta sonra geçer ve cildiniz bir kaç haftada esnekliğini kazanarak yeni şekle uyum sağlar.
Sonucu görmek için acele etmeyin. Ameliyat sonrası şişlikler sebebiyle birkaç hafta hem daha ağır hem daha geniş bedenli olabilirsiniz. İlk ayın sonuna doğru inceldiğinizi ve hafiflediğinizi göreceksiniz.
 

Burada yayınlanan bazı bilgiler teomandogan.com sitesinden derlenmiştir.
 

Burun Estetiği Burun Estetiği >>>

Göğüs Estetiği, Göğüs Büyütme, Küçültme, Dikleştirme Göğüs Estetiği >>>

Karın Gerdirme Karın Gerdirme >>>

Kırışıklık Tedavisi, Botox Kırışıklık Tedavisi >>>

Yüz Gerdirme Yüz Gerdirme >>>

Lazerli Estetik Cerrahi Lazerli Estetik Cerrahi >>>

Saç Ektirme Saç Ektirme >>>

Çene Cerrahisi Çene Cerrahisi >>>

Damak, Dudak Yarığı Damak, Dudak Yarığı >>>

El Cerrahisi El Cerrahisi >>>

Göz Kapağı Estetiği Göz Kapağı Estetiği >>>

Kulak Estetiği Kulak Estetiği >>>

Ürogenital Cerrahi Ürogenital Cerrahi >>>

Yanık Tedavisi Yanık Tedavisi >>>

Deri Lezyonları Deri Lezyonları >>>

 

 

<<< Gelişmelerden haberdar olmak için

 

Copyright 1de1.com, Her Hakkı Saklıdır