1de1.com Yemek Tarifleri, Teknoloji ve Yaşam Rehberi

Yemek Tarifleri > Resimli Yemek Tarifleri > Tortilla Tarifi - Yumurtalı

Tortilla Tarifi - Yumurtalı

Meksikalı

 

   

 

 

Malzemeler;

(2 Kişilik)

   

Tortilla Tarifi, Tortilla yapımı, Tortilla nasıl yapılır, yapılışı, Tortilla tarifleri, resimli Tortilla tarifi

 

-   2 adet Tortilla

-   2 adet yumurta

-   2 dilim jambon ( ya da salam )

-   50 gram çeçil peyniri ( örgü peyniri )

-   1 kase (100-150 gram) Acılı Çin Sosu (SOSyete Polisi 1 TIKLAYIN)

-   Çok az yağ ( biz sıvı margarin kullandık )

 

Tortilla Yapılışı ;

 

Eh, geçen sefer Sosyete Polisi 1’in tarifini verince şimdi o sosun kullanıldığı bir yemek tarifi vermek farz oldu, aslında buna yemek denmez, daha çok kahvaltıda yenilebilecek bir kolay-atıştırma. 2-3 dakika içinde hazır oluyor ama verdiği haz saatlerce sürüyor...

 

Adından da anlaşıldığı gibi o bir “Meksikalı”. Meksika’nın bağrından kopup sizin kahvaltı sofralarınıza kadar geldi, gerçi bizim sayemizde biraz modifiye edilerek bizim damak tadımıza uyumu artırıldı ama hakikaten bomba gibi bir kahvaltı seçeneği. Neyse, hemen tarifi vermeye başlayalım... demeden önce son bir şey daha, yemek tariflerini hazırlarken en çok zorlandığımız şey tarz olarak insanlara ters gelip gelmeyeceğini kestiremememiz. Yani biz kendi adımıza Çin, İtalyan ve Meksika mutfağını çok seviyor ve yemeklerini keyifle yapıp yiyoruz ama size sadece geleneksel Türk damak tadına uygun olanlarını anlatıyoruz. Ama eğer isterseniz o ülkelerin de geleneksel yemeklerinin tariflerini verebiliriz, bunun için bize gönderdiğiniz e-maillerinizde bu yönde yorumlarınızı da yazarsanız memnun oluruz.

 

Tamam sıra tarifte; öncelikle Tortilla nedir ondan bahsedelim. Tortilla; bizim geleneksel lavaş ekmeğinin neredeyse aynısından başka bir şey değil. Aslında keşke onun da tarifini verseydik ama bir dahaki sefere artık. Tortilla’nın tek özelliği içine sadece un ve su konuluyor olması, biraz da tuz bu kadar. Biz bu seferlik hazır Tortilla kullanacağız (büyük marketlerde bulunabilir). Neyse, şimdi bu kahvaltıyı hazırlamadan önce çayınızı demleyin çünkü hakikaten de hazırlanması birkaç dakika sürüyor.

 

Hazırlık aşamasında 2 adet teflon tavaya ve 1 adet küçük boy bir sos kabına ihtiyacımız olacak, bunları bulduktan sonra da ikinci kısım olan malzeme hazırlığına başlayabiliriz. Bizim malzemeler listesinde adı geçen çeçil peyniri büyük marketlerde örgü peyniri olarak satılıyor, aslında aynısı değil ama idare eder, ya da hiçbir şey bulamazsanız rendelenmiş kaşar peyniri de koyabilirsiniz.

 

Neyse, Çeçil peynirini tel tel ayırırız, sonra da jambonları da ince şeritler halinde keseriz. 

 

Tortilla Tarifi, Tortilla yapımı, Tortilla nasıl yapılır, yapılışı, Tortilla tarifleri, resimli Tortilla tarifi

 

Sos kabına tarifini “SOSyete Polisi 1” de verdiğimiz Acılı Çin Sosu'nu koyarız (TIKLAYIN), iki kişi için 3-4 yemek kaşığı sos yeterli olur. Sosu ısıtırken diğer yanda iki işlem birlikte yapılır. Bir; Tortilla, teflon tavalardan birine konulur ve ısıtılır.

 

 

İki; yumurta, içine çok az sıvı margarin konulmuş diğer teflon tavada sarı kısmı dağıtılmadan ve ortalanacak şekilde pişirilir. Ancak yumurtayı kaskatı kesilene kadar değil, yumurtanın sarısı rafadan kıvamdan biraz daha kıvamlı hale gelinceye kadar pişirmelisiniz, bu da yaklaşık 1.5-2 dakika sürer.

 

Her iki tarafı da ısıtılan Tortilla (Tortilla ve Acılı Çin Sosu zaten önceden pişirilmiş olduğundan sadece ısıtılır) genişçe bir tabağa konulur ve üzerine sarısının dağıtılmamasına dikkat edilerek yumurta konulur. 

 

 

Yumurtanın beyaz kısmı sıcak acılı sos ile kaplanır ve bu sosun üzerine peynir ve jambon konulur, 

 

 

aslında ben heyecanlanıp neredeyse sarısını da kapatacak şekilde yerleştirdim bunları ama orijinalinde yumurta sarısının daha açıkta gözükmesi gerekiyor :)

 

Tortilla Tarifi, Tortilla yapımı, Tortilla nasıl yapılır, yapılışı, Tortilla tarifleri, resimli Tortilla tarifi

 

 

 

 

Neyse, sonuçta yumurtanın ve sosun sıcaklığı ile peynirler eriyor ve hem görüntü olarak hem de lezzet olarak inanılmayacak güzellikte bir kahvaltı ortaya çıkıyor. Bence soğutmadan yiyin...

 

Tortilla Tarifi, Tortilla yapımı, Tortilla nasıl yapılır, yapılışı, Tortilla tarifleri, resimli Tortilla tarifi

 

Afiyet olsun!

 

Denediğiniz diğer Tortilla tariflerini lütfen bizimle de paylaşın.

 

Yeni tariflerden haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz ÜYE OLUN