Estetik

 

Yaşam > Vize Rehberi > Vize İsteyen Ülkeler

Vize İsteyen Ülkeler

Hangi ülkelerin hangi tip pasaportlar için Türk vatandaşlarından vize istediklerini aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz. Türk vatandaşlarını vizeden muaf tutanları da listemizden çıkartmadık çünkü hangi şartlar altında muaf olunduğuyla ilgili bilgiler de burada yer alıyor.

Bu bilgiler Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili sitesinden 2011 yılında derlenmiştir. Ancak her ülkenin vize rejimleri değişebilmektedir. Lütfen güncel vize bilgilerini Dışişleri Bakanlığı'ndan veya ilgili ülkenin konsolosluklarından temin edin.

Pasaport tipinize göre vize rejimlerinin farklılık gösterdiğini lütfen unutmayın. Pasaport geçerlilik süresi ve pasaport yaşıyla ilgili de dikkatli olmanızı öneririz. Geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasına dikkat edin zira birçok ülke en az 6 ay geçerlilik süresine sahip pasaportları kabul etmektedir. Ayrıca Schengen (Şengen) ülkeleri gibi bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportları kabul etmeyebilmektedir.

 

 

Afganistan : Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Almanya : Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Amerika Birleşik Devletleri : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Andorra : Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gidecekleri güzergaha göre Fransa veya İspanya'nın vize rejimine tabidirler.
Angola : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Antigua-Barbuda : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) , Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri, geçerli pasaport, dönüş bileti, ikamet adreslerini ve ülkede kalacakları süre için yeterli mali kaynak göstermek şartıyla, altı aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Arjantin : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Arnavutluk : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Avustralya : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Avusturya : Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Azerbaycan : Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Bahamalar : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Bahreyn : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.
Bangladeş : Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Barbados : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Belçika : Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Belize : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Benin : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Beyaz Rusya : Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Birleşik Arap Emirlikleri : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Bolivya : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Bosna-Hersek : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Botsvana : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Brezilya : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Brunei : Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Bulgaristan: Sadece Diplomatik (Kırmızı) pasaport ile Hizmet (Gri) pasaportu sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları bir aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır. Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.
Burkina Faso: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Burundi: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Butan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Cape Verde: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Cezayir: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Cibuti: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Çad: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Çek Cumhuriyeti: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Çin Halk Cumhuriyeti: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Resmi Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları bir aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Danimarka: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Doğu Timor: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 1 ay ikamet süreli vize verilmektedir.
Dominika: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) , Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Dominik Cumhuriyeti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizelerini sınır kapılarında bandrol tatbikiyle (10 ABD Doları) alabilmektedir.
Ekvator: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri üç aya kadar olan yolculuklarında vizeden muaftır.
Ekvator Ginesi: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
El Salvador: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Endonezya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 14 güne kadar olan yolculuklarında vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.
Eritre: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Ermenistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Estonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.
Etyopya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Fas: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Fiji: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri üç ayı aşmayan turistik yolculuklarında vizeden muaftır. Diğer amaçlı (eğitim, çalışma, araştırma v.s.) seyahatler için vize başvurusunun posta yoluyla Fiji’nin Brüksel Büyükelçiliğine yapılması mümkündür.
Fildişi Sahili: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Filipinler: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Finlandiya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Fransa: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Gabon: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Gambiya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Gana: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Gine: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Gine-Bissau: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Grenada: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, vizeden muaftır.
Guatemala: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Guyana: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Güney Afrika Cumhuriyeti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri 30 güne kadar ikamet süreli müteadditli giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler.
Gürcistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeden muaftır.
Haiti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Hırvatistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 6 ay içinde doksan günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Hindistan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Hollanda: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Hollanda Antilleri (St. Eustatius, Curacao, St. Bonaire, Maarten  ve Saba): Diplomatik (Kırmızı) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye tabi değildir. Diğer pasaport sahiplerinin ise vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Hollanda Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliği'ne yapmaları gerekmektedir.
Honduras: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Hong Kong: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Irak: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
İngiltere: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
İran: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
İrlanda: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
İspanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri altı ay içinde doksan günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise, vizeye tabidir.
İsrail: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
İsveç: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
İsviçre: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
İtalya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır (Vatikan için de geçerlidir).
İzlanda: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Jamaika: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) , Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz (turistik amaçlı seyahatler için).
Japonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Kamboçya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Kamerun: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Kanada: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Karadağ: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri altı ay içinde doksan (90) günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Katar: Katar’a akredite Diplomatik (Kırmızı), konsüler veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, görevleri müddetince, vizeden muaftır. Katar’a görevle atanmayan, Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, Katar’a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Turizm veya işgörüşmesi amacıyla Katar'ı ziyaret edecek vatandaşlarımıza belirli koşulları (beraberinde 5000 Katar Riyali nakit para veya muadili geçerli bir kredi kartı bulunması, gidiş-dönüş uçak biletlerinin ibraz edilmesi, Katar'da 5 yıldızlı otellerden birinde rezervasyon yaptırılması, işadamlarının seyahatlerini Katar'da bulunan bir şirket aracılığıyla düzenlemeleri) karşılamaları şartıyla Doha Uluslararası Havaalanı'nda vize verilmektedir.
Kazakistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Kenya: Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizeye tabi olup, vizelerini 50 ABD Doları karşılığında Kenya sınır kapılarında alabilirler. Resmi (Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil)) pasaport sahipleri ise ismi geçen ülkeye yapcakları toplam kalış(ikamet) süresi 180 gün içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayan yolculuklarında ve transit geçişlerde vizeden muhaftır.
Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Kırgızistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır.
Kiribati: Sadece Diplomatik (Kırmızı) pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır. Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportu ile Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise, vizeye tabidir.
KKTC: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Kolombiya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Komor Federe İslam Cumhuriyeti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Kongo: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Zaire): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Kore Cumhuriyeti (Güney Kore): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Kosova: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kosova'ya yapcakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Kosova'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Kosta Rika: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
 

 

Kuveyt: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Küba: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Laos: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Lesotho: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Letonya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise altı ay içinde doksan ( 90 ) günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Liberya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Libya: Resmi ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde her 180 gün zarfında toplam doksan günlük kalışları için vizeden muaftır.
Lihtenştayn: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Litvanya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Lübnan: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Lübnan'a yapcakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Lübnan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Lübnan’a akredite Diplomatik (Kırmızı), konsüler veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, görevleri müddetince, vizeden muaftır.
Ticari mahiyette otobüs, kamyon ve benzeri ağır vasıtaların şoförleri ve yardımcıları, uluslararası sefer yapan tren ve lokomotif mürettebatı, uluslararası yolcu ve mal nakliyesi yapan sivil uçak ile gemi mürettebatı, Lübnan’a yapacakları seyahatleri veya transit geçişlerinde, Lübnan’da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Lüksemburg: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Macaristan: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, vizeden muaftır.
Madagaskar (Malagazi): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Makau Özel İdare Bölgesi: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri 15 güne kadar yapacakları yolculuklarda vizeden muaftır. Daha uzun süreli seyahatler için Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir
Makedonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Malavi: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Maldivler: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Malezya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeden muaftır.
Mali: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Malta: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaportu sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Mauritius: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeden muaftır.
Meksika: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise, vizeye tabidir.
Mısır: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Moğolistan: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Moldova: Diplomatik (Kırmızı) ve Hizmet (Gri) Pasaportu sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Monako: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır. Monako’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Fransa Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliği'ne yapmaları gerekmektedir.
Moritanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli yolculuklarında vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Mozambik: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Myanmar (Burma veya Birmanya): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Namibya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Nauru: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Nepal: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Nijer: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Nijerya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Nikaragua: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Norveç: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Oman: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.
Orta Afrika Cumhuriyeti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Özbekistan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Pakistan: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Palau Cumhuriyeti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Panama: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Papua Yeni Gine: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Paraguay: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Peru: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Polonya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Portekiz: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri Portekiz'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Portekiz'de toplam ikamet süresi, Schengen alanına ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içinde doksan günü geçmemek şartıyla, vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise vizeye tabidir.
Romanya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, vizeden muaftır.
Ruanda: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Rusya Federasyonu:Türkiye’de toplam ikamet süresi 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen turistik ve iş görüşmesi amacıyla seyahatleri vizeden muaftır.
St. Cristopher Nevis: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
St. Lucia: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) , Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
St. Vincent-Grenadines: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
San Marino: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Senegal: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Seyşeller: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaportlar vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizelerini sınırda alabilmektedir.
Sırbistan: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Umuma Mahsus (Lacivert) ve Geçici Pasaport ile Seyahat Belgesi hamili sahipleri, Sırbistan'a yapcakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sırbistan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Sierra Leone: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Singapur: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Slovakya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Slovenya: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Solomon Adaları: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Somali: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Sri Lanka: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 30 güne kadar yolculuklarında vizeden muaftır.
Sudan:Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri, Sudan'a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sudan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ise vizeye tabidir. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) alabilirler.
Surinam: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Suriye: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli yolculuklarında vizeden muaftır.
Suudi Arabistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Svaziland: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Şili: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Tacikistan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Tacikistan’a akredite Diplomatik (Kırmızı), konsolosluk veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, görevleri müddetince, vizeden muaftır. Tacikistan’a görevle atanmayan, Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, Tacikistan’a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde 60 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Tanzanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Tayland: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Tayvan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Togo: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Tonga: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Trinidad-Tobago: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Tunus: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Tuvalu: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Türkmenistan: Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahibi vatandaşlarımız vizeden muaf olmakla birlikte, davet edilmek ve pasaport bilgileri ilgili Türkmen makamlarına bildirilmek şartıyla ülkeye kabul edilmektedir. Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahibi vatandaşlarımız vizeden muaftır.
Uganda: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Ukrayna: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Uruguay: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Ürdün: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Vanuatu: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Venezuela: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahipleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı yolculuklarda vizeden muaftır.
Vietnam: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz.
Yemen: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar. Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye yapacakları yolculuklarında vizeden muaftır.
Yeni Zelanda: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Yunanistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymaz. Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.
Zambiya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaportlar vizeye tabidir.
Zimbabve: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duyar.

 

 

 

<<< Gelişmelerden haberdar olmak için

<<< Görüşlerinizi iletmek için

 

Copyright 1de1.com, Her Hakkı Saklıdır