Estetik

 

Yaşam > Vize Rehberi > Vize İstemeyen Ülkeler

Vize İstemeyen Ülkeler

Aşağıdaki vize bilgileri Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili sitesinden 2011 yılında derlenmiştir. Ancak her ülkenin vize rejimleri değişebilmektedir. Lütfen güncel vize bilgilerini Dışişleri Bakanlığı'ndan veya ilgili ülkenin konsolosluklarından temin edin.

Aşağıda görmüş olduğunuz her ülke ismi vize istenmediği anlamına gelmez. Her ülke farklı pasaport tiplerine göre vize rejimi uygular. Bu sebeple aşağıda vize istenmeyen pasaport tipleri listelenmiştir. Pasaportlar, Umuma Mahsus (Lacivert), Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) olmak üzere dörde ayrılmıştır. Örneğin Almanya sadece Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport tiplerine vize uygularken Bulgaristan sadece Diplomatik (Kırmızı) pasaport ile Hizmet (Gri) pasaportu sahiplerine belli şartlarda vize uygulamamaktadır. Aklınıza takılan soruları ilgili ülkenin konsolosluğuna danışmanızda büyük fayda vardır.

Pasaport geçerlilik süresi ve pasaport yaşıyla ilgili de dikkatli olmanızı öneririz. Geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasına dikkat edin zira birçok ülke en az 6 ay geçerlilik süresine sahip pasaportları kabul etmektedir. Ayrıca Schengen (Şengen) ülkeleri gibi bazı ülkeler on (10) yıldan eski pasaportları kabul etmeyebilmektedir.

 

 

 

Afganistan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Almanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Andorra: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yolculuk edecekleri güzergaha göre İspanya veya Fransa'nın vize rejimine tabidirler.
Antigua-Barbuda: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) , Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri, dönüş bileti, geçerli pasaport, ikamet adreslerini ve ülkede ikamet edecekleri süre için yeterli mali kaynak göstermek şartıyla, 6 aya kadar ikamet edecekleri yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Arjantin: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Arnavutluk: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Avusturya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Azerbaycan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Bahamalar: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Bahreyn: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri doksan güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Bangladeş: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Barbados: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Belçika: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Belize: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Beyaz Rusya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Bolivya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Bosna-Hersek: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Brezilya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Bulgaristan: Yalnız Diplomatik (Kırmızı) pasaport ile Hizmet (Gri) pasaportu hamilleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 1 aya kadar ikamet edecekleri yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Cezayir: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Cibuti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Çek Cumhuriyeti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Çin Halk Cumhuriyeti: Resmi Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 1 aya kadar ikamet edecekleri yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Danimarka: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Ekvator: Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 3 aya kadar olan yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
El Salvador: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Endonezya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin 14 güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Estonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 180 gün içinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Fas: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Fiji: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 3 ayı geçmeyen turistik yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur. Diğer amaçlı ( araştırma, çalışma, eğitim ve benzeri) yolculuklar için vize başvurusu posta yoluyla Fiji’nin Brüksel Büyükelçiliğine yapılabilir.
Filipinler: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Finlandiya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Fransa: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Grenada: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymazlar.
Guatemala: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Gürcistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri doksan güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Haiti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Hırvatistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 6 ay içinde doksan günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Hindistan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Hollanda: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Hollanda Antilleri (Maarten, Curacao,St. Bonaire, Saba ve St. Eustatius): Diplomatik (Kırmızı) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri vizeden muaftır. Diğer Pasaport sahiplerinin ise vize başvurularını Türkiye’deki Hollanda Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliği'ne yapmaları gerekmektedir (resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmamak kaydıyla).
Honduras: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Hong Kong: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
İran: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
İspanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içinde 90 günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
İsrail: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
İsveç: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
İsviçre: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
İtalya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur (Vatikan için de aynı durum geçerlidir).
İzlanda: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Jamaika: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) , Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur (turistik amaçlı yolculuklar için).
Japonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Karadağ: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 6 ay içinde doksan günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Katar: Katar’a akredite Diplomatik (Kırmızı), konsüler veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin, görevleri müddetince, vizeye ihtiyaçları yoktur. Katar’a görevle atanmayan, Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ise, Katar’a gerçekleştirecekleri turizm amaçlı yolculukları veya transit geçişlerinde, toplam kalış süresi, ilk giriş tarihlerinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Kazakistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
 

 

 

Kenya: Resmi (Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil)) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri toplam kalış süresi 180 gün içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan günü aşmayan yolculuklarında ve transit geçişlerde vizeye ihtiyaç duymamaktadır.
Kırgızistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri otuz güne kadar ikamet edecekleri yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Kiribati: Yalnız Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
KKTC: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Kolombiya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Kore Cumhuriyeti (G. Kore): Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Kosova: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kosova'ya yapcakları turizm amaçlı yolculukları veya transit geçişlerinde, Kosova'da toplam kalış süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Kosta Rika: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Kuveyt: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Küba: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Letonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, altı ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Libya: Resmi ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde her 180 gün zarfında toplam doksan günlük kalışları için vizeye ihtiyaç duymazlar.
Lihtenştayn: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Litvanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Lübnan: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Lübnan'a yapacakları turizm amaçlı yolculukları veya transit geçişlerinde, Lübnan'da toplam kalış süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeye ihtiyaç duymamaktadır.
Lübnan’a akredite Diplomatik (Kırmızı), uluslararası örgütler veya konsüler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, görevleri müddetince, vizeye ihtiyaç duymamaktadır.
Ticari özellikte kamyon, otobüs ve benzeri ağır vasıtaların şoförleri ve yardımcıları,  uluslararası yolcu ve mal nakliyesi yapan sivil uçak ile gemi mürettebatı, uluslararası sefer yapan tren ve lokomotif mürettebatı, Lübnan’a yapacakları yolculukları veya transit geçişlerinde, Lübnan’da toplam kalış süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Lüksemburg: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Macaristan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, vizeden muaftır.
Makau Özel İdare Bölgesi: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 15 güne kadar yapacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaç duymamaktadır. Daha uzun süreli yolculuklar için Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunulması gerekir.
Makedonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Maldivler: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Malezya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri 90 güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Malta: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaportu sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Mauritius: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri doksan güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Meksika: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Mısır: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Moğolistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Moldova: Diplomatik (Kırmızı) ve Hizmet (Gri) Pasaportu sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Monako: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur. Monako’ya yolculuk yapmak etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını Türkiye’deki Fransa Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliği'ne yapmaları gerekmektedir (resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmamak şartıyla).
Moritanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri 3 aya kadar kalacakları yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Nikaragua: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Norveç: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Oman: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Özbekistan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Pakistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Palau Cumhuriyeti: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Paraguay: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Peru: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Polonya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Portekiz: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri Portekiz'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Portekiz'de toplam ikamet süresi, Schengen alanına ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içinde 90 günü geçmemek şartıyla, vizeden muaftır.
Romanya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, vizeden muaftır.
Rusya Federasyonu:Türkiye’de toplam ikamet süresi 180 gün içinde doksan günü geçmemek şartıyla, her giriş için otuz günü geçmeyen turistik ve iş görüşmesi amacıyla seyahatleri vizeden muaftır.
St. Lucia: Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
St. Vincent-Grenadines: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
San Marino: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, 6 ay içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla, ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Seyşeller: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaporta sahip vatandaşlarımızın vizeye ihtiyaçları yoktur.
Sırbistan: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Umuma Mahsus (Lacivert) ve Geçici Pasaport ile Seyahat Belgesi sahipleri, Sırbistan'a yapacakları turizm amaçlı yolculukları veya transit geçişlerinde, Sırbistan'da toplam kalış süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Singapur: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Slovakya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Slovenya: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Solomon Adaları: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Sri Lanka: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri otuz güne kadar yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Sudan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahipleri, Sudan'a yapacakları turizm amaçlı yolculukları veya transit geçişlerinde, Sudan'da toplam kalış süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 180 gün içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Suriye: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin her 6 ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan gün ikametli yolculuklarında vizeye ihtiyaçları yoktur.
Svaziland: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Şili: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Tacikistan: Diplomatik (Kırmızı) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur. Tacikistan’a akredite Diplomatik (Kırmızı), konsolosluk veya uluslararası örgütler gözetimindeki temsilciliklere atanan Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, görevleri süresince, vizeden muaftır. Tacikistan’a görevle atanmayan, Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri, Tacikistan’a yapacakları turizm amaçlı yolculukları veya transit geçişlerinde, toplam kalış süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde altmış günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Tayland: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Trinidad-Tobago: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Tunus: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Tuvalu: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Türkmenistan: Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaf olmakla birlikte, davet edilmek ve pasaport bilgileri ilgili Türkmen makamlarına önceden bildirilmek şartıyla ülkeye kabul edilmektedir. Diplomatik (Kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımızın vizeye ihtiyaçları yoktur.
Ukrayna: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Uruguay: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Ürdün: Diplomatik (Kırmızı), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri, Ürdün'e gerçekleştirecekleri turizm amaçlı yolculukları veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam kalış süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 6 ay içerisinde doksan günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.
Venezuela: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve ayrıca Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport sahipleri, doksan güne kadarki turistik amaçlı yolculuklarda vizeden muaftır.
Vietnam: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.
Yemen: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ismi geçen ülkeye gerçekleştirecekleri yolculuklarında  vizeye ihtiyaçları yoktur.
Yunanistan: Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyaçları yoktur.

 

 

 

<<< Gelişmelerden haberdar olmak için

<<< Görüşlerinizi iletmek için

 

Copyright 1de1.com, Her Hakkı Saklıdır