1de1.com Yemek Tarifleri, Teknoloji ve Yaşam Rehberi

Yemek Tarifleri > Resimli Yemek Tarifleri > Noddle Tarifi

Noddle Tarifi

Son İmparator

 

   

 

 

Malzemeler;

(3-4 Kişilik)

 

Noddle Tarifi, Noddle yapımı, Noddle nasıl yapılır, yapılışı, Noddle tarifleri, resimli Noddle tarifi, Noddle Hazırlanışı

 

Makarnası için ;

 

-   2 parça Noddle (Çin Makarnası)

-   ¼ çay bardağı soya sosu

-   Bir çay kaşığı tuz  

 

İçine Konulacaklar ( Sebze&Diğer ) ;  

 

-   2 parça hindi göğsü

-   1 adet büyük boy havuç

-   1 adet kabak

-   100-150 gr soya filizi

-   1 büyük baş soğan

-   10-15 adet kültür mantarı

-   1 adet kırmızı dolmalık biber

-   5-10 adet taze fasulye

-   Tuz, şeker, kekik, muskat, sıvı margarin ve soya sosu.  

 

Noddle Yapılışı ;  

 

Belki yapılışına geçmeden önce size bu yemeğin öneminden bahsetmemiz gerekir. Bu yemek belki de bekarların dünyasındaki en raconlu yemektir. Gerek görünüş olarak gerekse lezzet olarak en ideal yemeklerden biri olup ayrıca çok da sağlıklıdır. Son İmparator olan Çoi Çang bu yemeği kendisi bulmuş ve bugünün bekarlarına armağan etmiştir, biz de onun anısına bu yemeğe onun lakabını verdik.  

 

İlk olarak büyük boy bir soğan alınır. Kabuğu soyulup yıkandıktan sonra halkalar halinde ve ince sayılabilecek bir kalınlıkta dilimlenir. Beri yanda büyükçe bir tavada (tercihen wok –çin tavası- ) az miktarda margarin eritilir ve kızmaya başladığında içine doğranmış soğanlar konulur.

 

Noddle Tarifi, Noddle yapımı, Noddle nasıl yapılır, yapılışı, Noddle tarifleri, resimli Noddle tarifi, Noddle Hazırlanışı

 

Bir süre yağda döndürülen ve diriliği öldürülen soğanlara bir tatlı kaşığı kadar şeker eklenir ve bu şekilde pembeleşinceye kadar orta ateşte hafifçe çevrilir. Burada şeker konmasının nedeni; hem tat olarak hoş bir lezzet katması, hem de görüntü olarak güzel gözükmesi.  

 

Pembeleşen soğanlara bir tatlı kaşığı kadar da kekik konulur ve birkaç dakika daha ateşte döndürülür. Soğanlar piştikten sonra bir tabağa alınır.

 

 

Ardından tavaya yine az miktarda ( bir iki çorba kaşığı kadar ) sıvı margarin daha konur ve kızdırılır. Kızdırılan bu yağa daha önceden kuşbaşı doğranmış iki parça hindi göğsü eklenir ve rengi değişene kadar karıştırılır.

 

 

Hindilerin üzerine, bir tatlı kaşığı kadar kekik ve yine bir tatlı kaşığının ucuyla muskat konur ve karıştırılmaya devam edilir.

 

 

Sonra da bunların üzerine yarım fincan kadar soya sosu eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Artık hindiler kendilerine çeki düzen verdiklerinde ( yani kısmen piştiklerinde ) onlar da ocaktan alınır ve ayrı bir tabağa çıkartılır.

 

 

Tavaya bu sefer de sebzeler pişirilmek üzere konur ancak daha önce yine az miktarda bir margarin konulur ve kızdırılır. Tabi burada sebzeleri önceden dilimleyip hazırlamak gerekir, ve konulacak sebze çeşitleri tamamen sizin isteğinize göre değişebilir. Biz; havuç, mantar, taze fasulye, kabak, soya filizi ve turuncu kırmızı biber koyduk ama siz arzunuza göre bunları değiştirebilirsiniz.  

 

Öncelikle yağa havuçlar atılır, çünkü en geç onlar piştiği için önce onlardan başlanmalıdır. Aslında burada bir şeyi açıklamakta fayda var. Maksadımız sebzeleri pişirmek değil, yani az sonra pişireceğimiz bütün sebzeler sadece bir kaç dakika kadar harlı ateşte döndürülüyor ve sadece çiğ kalmayacak kadar pişiriliyorlar. Neyse ince uzun dilimlenmiş havuçlar tavaya atılır ve karıştırılır.

 

 

Ardından fasulyeler eklenir, bir dakika kadar döndürüldükten sonra mantarlar ve dolmalık biberler de eklenir ve karıştırılmaya devam edilir.

 

 

Son olarak da kabukları soyulmuş olan kabak önce yarım ay şeklinde dilimlere ayrılır ve sebze karışımımıza eklenir.

 

 

Birkaç dakika kadar tavamızı harlı ateşte karıştırdıktan sonra içine soya sosu ve soya filizi de eklenir ve 1 dakika kadar daha harlı ateşte döndürdükten sonra yine başka bir tabağa alınır.

 

 

 

Artık “Son İmparator” 'un huzuruna çıkmaya son bir iki basamak kaldı. Yine aynı tavaya bu sefer yarım su bardağı kadar sıcak su konulur ve tavanın içinde kaynayana kadar beklenir. Kaynayan suyun içerisine 2 adet Noddle ( Çin Makarnası ) konulur ve makarnalar çözülene kadar suyun içinde gezdirilir.

 

 

 

Su, Noddlelar ile birlikte kaynamaya yeniden başladığında içine bir iki çorba kaşığı kadar soya sosu konulur ve biraz da tuz eklenerek suyunu çekene kadar karıştırılır. Bu işlem yaklaşık 8-10 dakika kadar sürer eğer hala suyunu çekmemişse fazla su koymuşsunuzdur demektir ve suyu süzerek diğer işlemlere devam edebilirsiniz.

 

 

Artık Noddlelar da hazır olduğuna göre içine daha önceden pişirilmiş olan malzemeler eklenebilir.

 

 

Burada, her malzeme katılışından sonra karıştırılması makarna ile sebze ve hindilerin iyice arkadaş olmalarına yardımcı olur, bu sayede hem daha güzel ve renkli bir görüntü sağlanır hem de lezzet bütünlüğü sağlanmış olur.

 

Noddle Tarifi, Noddle yapımı, Noddle nasıl yapılır, yapılışı, Noddle tarifleri, resimli Noddle tarifi, Noddle Hazırlanışı

 

 

 

Artık rahatlıkla "Son İmparator" 'un huzurlarına çıkabilir ve onu büyük bir keyifle mideye indirebiliriz :)

Hepinize afiyet olsun!!!

 

Noddle Tarifi, Noddle yapımı, Noddle nasıl yapılır, yapılışı, Noddle tarifleri, resimli Noddle tarifi, Noddle Hazırlanışı

 

Denediğiniz diğer Noddle tariflerini lütfen bizimle de paylaşın.

 

Yeni tariflerden haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz ÜYE OLUN