1de1.com Yemek Tarifleri, Teknoloji ve Yaşam Rehberi

Yemek Tarifleri > Resimli Yemek Tarifleri > Mısırlı Pilav Tarifi

Mısırlı Pilav Tarifi

Mısır Prensi

 

   

 

 

Malzemeler;

(2 Kişilik)

   

Mısırlı Pilav Tarifi, Mısırlı Pilav yapımı, Mısırlı Pilav nasıl yapılır, yapılışı, Mısırlı Pilav tarifleri, resimli Mısırlı Pilav tarifi

 

-   1 kase (150-200) gram mısır

-   1 kase pirinç

-   1 adet et ya da tavuk bulyon

-   50-100 gram kadar tereyağı

-   Tuz  

 

Mısırlı Pilav Yapılışı ;  

 

Erkeklerin hakkıyla yapabileceğine inanılmayan bir başka yemek de pilavdır, normalde basit gibi görünse de pilavın kıvamının tutturulması (lapa ya da diri olmaması gerek) çok zordur. Ama biz bir tabuyu daha yıkarak aslında pilav yapmanın ne kadar kolay olduğunu sizlere anlatacağız.  

 

Bu “Mısır Prensi” için öyle aman aman bir malzemeye de ihtiyacınız olmayacak, ayrıca yapımı da yaklaşık 10-15 dakikanızı alacak. Neyse, genişçe (çapı büyük olmalı) bir tencerenin içine tereyağımız atılır,

 

Mısırlı Pilav Tarifi, Mısırlı Pilav yapımı, Mısırlı Pilav nasıl yapılır, yapılışı, Mısırlı Pilav tarifleri, resimli Mısırlı Pilav tarifi

  

bu erimeye bırakılırken plastik bir kapta pirinç ıslatılır (Bunun anlamını ben de yeni öğrendim, meğer pirinci koyup üzerine sıcak su koyup 10 dakika bekleyince ıslanmış oluyormuş). Pirinci ıslatmamızın sebebi daha yumuşak olmasıdır.

 

 

Yağ kızdıktan ve hatta çok hafifi yandıktan sonra SuperFresh ’in dondurulmuş mısırından konur.  Konulacak mısır miktarı tamamen isteğe bağlıdır, pilavın ne kadar mısırlı olmasını istiyorsanız o kadar koyarsınız. Biz mısırı çok sevdiğimizden yaklaşık 1 kase kadar koyduk. 

 

 

Bunu yağ ile birlikte biraz döndürdükten sonra ıslatmaya bıraktığımız pirinçleri süzüp bu mısırın üzerine döker ve karıştırmaya devam ederiz.

 

  

1-2 dakika kadar bunları çok hafif kavurduktan sonra ne kadar pirinç koyduksan o kadar, hatta belki biraz daha fazlası -ki bunu da daha çok matematiği iyi olan arkadaşlara söylüyorum- koyduğunuz miktarın %20’si kadar daha su ekleyebilirsiniz.  Suyu eklerken bir yandan karıştırmaya devam ederiz ki mısırlar bir yerde toplanmasın.

 

 

Daha sonra tuz ve bulyonumuzu da ekledik mi yemeğimiz hazırdır.

 

 

Gerçi diğer yemeklerde belirtmiştik ama burada bir kez daha hatırlatalım.  Et ya da tavuk, bulyon koyduğunuz yemekler tuzlu olur, dolayısıyla onun dışında çok tuz koymaya gerek kalmaz.  Eğer bunu hesaba katmadan normal bir yemeğe tuz atıyormuş gibi tuzlarsanız, yemeğiniz çok tuzlu olunca bizi suçlarsınız.  Biz ise sadece güleriz "Ha ha haaa biz demiştik" bile deriz üstüne :)

Bir diğer konu da tüm malzemeler konup son bir kez karıştırılan pilav bir daha karıştırılmaz, kapağı kapalı tutulur ve hep kısık ateşte pişirilir.  Suyunu çekip çekmediğini kontrol etmek için bir tahta kaşığın ucuyla pilav üzerinde bir çukur açılabilir yada en basit yöntem uygulanır yani pilavın üzerinde göz göz delikler oluşup oluşmadığına bakılır.

 

 

 

Evet yaklaşık bir 15-20 dakika kadar kısık ateşte ve hiç karıştırmadan , kapağı da kapalı bir şekilde pişirdiğiniz Mısır Prensi artık yenmeğe hazırdır, hepinize afiyet olsun !

 

Mısırlı Pilav Tarifi, Mısırlı Pilav yapımı, Mısırlı Pilav nasıl yapılır, yapılışı, Mısırlı Pilav tarifleri, resimli Mısırlı Pilav tarifi

 

Denediğiniz diğer Mısırlı Pilav tariflerini lütfen bizimle de paylaşın.

 

Yeni tariflerden haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz ÜYE OLUN