1de1.com Yemek Tarifleri, Teknoloji ve Yaşam Rehberi

 

Yemek Tarifleri > Resimli Yemek Tarifleri > Lokma Tarifi - Zeytinli Havuçlu

Lokma Tarifi - Zeytinli Havuçlu

Kara Şahin Düştü

 

   

 

 

Malzemeler;

(8 kişilik)

    

Lokma Tarifi, Lokma yapımı, Lokma nasıl yapılır, yapılışı, Lokma tarifleri, resimli lokma tarifi

  

-   2 adet orta boy havuç

-   2-3 diş sarımsak

-   Yarım demet dereotu

-   2 adet ekmek hamuru

-   15-20 adet çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytin

-   Kızartma için sıvı yağ

-   Tuz

  

Lokma Yapılışı ;  

Bu tarif, benim denenmiş görüntüsüz tariflerden okuyup ta çok ilgimi çeken bir tarif oldu ve ilk fırsatta yapmaya karar verdik. Kameraman arkadaşım ve ben bu çekimler sırasında çok keyifli vakit geçirdik siz de hem okurken hem de uygularken eminim aynı keyfi alacaksınız...

Bir kere öncelikle hamuru evde mi yapmalıyız (Züğürt Ağa’nın pizza hamurunu kendimiz yaptık ya artık hamur ustası belliyoruz kendimizi) yoksa fırından mı almalıyız diye düşündük ve üşendiğimizden fırından almaya karar verdik ama bana sorarsanız evde yapılan daha güzel oluyor. Neyse, zaten malzemelerden de göreceğiniz gibi tarif çok karmaşık değil.

  

Lokma Tarifi, Lokma yapımı, Lokma nasıl yapılır, yapılışı, Lokma tarifleri, resimli lokma tarifi

 

Biz öncelikle havucu rendeledik, dereotu ve tuzu da ekleyip hamurla karıştırdık, ancak bir hata yaptık ki çok büyüktü sonra anladık, havucun rendelenme sırasında oluşan suyunu da süzmeden hamura katmışız. Haliyle hamurumuz bu sefer biraz gevşedi, e hamuru değil lokmalar halinde yuvarlamak neredeyse koyu bir çorba kıvamında oldu. Bu durumda size göstermeden hamurun içerisine biraz biraz un ekledik :) Neyse, bayağı bir uğraştıktan sonra hamur yoğun bir kıvama ulaştı, fakat hala top haline gelebilecek duruma gelmedi.

 

 

Çaresiz olarak normalde topların içine elimizle yerleştirmemiz gereken zeytin dilimlerini tüm hamurun içerisine karıştırdık ve sanki olması gereken de buymuş gibi davranarak, yağladığımız eldivenimizle ceviz büyüklüğünde hamur topları yapıp kızgın yağa attık ve 2-3 dakika kadar kızarttık.

Güzel oldu, yani kötü olmadı... Ama bence çok daha güzel olabilirdi... Mesela eğer hamuru evde yapsaydık, içerisine sulu sulu havuçları koymasaydık ve zeytini dilimlenmiş almak yerine kendimiz çekirdeklerini çıkartarak koysaydık daha güzel olurdu.

Görüntü olarak güzel gözükse de hazır dilimlenmiş zeytinler kesinlikle bizim sofra zeytinlerimizin yerini tutamaz ama onun da çekirdeğini çıkartmak çok zor, ne yapacaktık yani kameranın karşısında zeytini dişleyip çekirdeğini çıkartamazdık ki... Ama siz evde öyle yapın, ama dikkat edin de yiyenler de bu yazıyı okumuş olmasın... :)

 

 

 

Lokma Tarifi, Lokma yapımı, Lokma nasıl yapılır, yapılışı, Lokma tarifleri, resimli lokma tarifi

 

Hepinize afiyet olsun!

 

Denediğiniz diğer Lokma tariflerini lütfen bizimle de paylaşın.

 

Yeni tariflerden haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz ÜYE OLUN