1de1.com Yemek Tarifleri, Teknoloji ve Yaşam Rehberi

Yemek Tarifleri > Resimli Yemek Tarifleri > İtalyan Makarnası Tarifi

İtalyan Makarnası Tarifi

Baba

 

   

 

 

Malzemeler;

(4 Kişilik)

 

italyan makarnasi tarifi, italyan makarnası yapımı, italyan makarnası nasıl yapılır, yapılışı, italyan makarnası tarifleri

 

-   1 paket spagetti makarna

-   1 adet soğan

-   1 yumurta

-   2 adet domates

-   150 gram kadar rendelenmiş kaşar peyniri

-   Birkaç dilim jambon ( şart değil )

-   Siyah zeytin ( mümkünse dilimlenmiş )

-   Zeytinyağı ve sıvı margarin

-   Tuz, şeker, kırmızı pul biber, kekik ve fesleğen

-   ve şarap

 

İtalyan Makarnası Yapılışı ;

 

Şimdi konu “Godfather” olunca pek te konuşmak olmuyor tabi, yemeğimiz İtalya’nın en meşhur makarnalarından biri. “Baba” 'nın en sevdiği yemeği sizlerle paylaşalım istedik. Yapımı çok ta zor olmayan bu yemek akşamlar için olmasa da hafta sonu öğlenleri için ideal...

Öncelikle soğanımız soyulup soğana çevrilir, sonra da dörde bölünür. Ardından her bir parça yine dairesel olacak şekilde ince dilimlere ayrılır.

 

italyan makarnasi tarifi, italyan makarnası yapımı, italyan makarnası nasıl yapılır, yapılışı, italyan makarnası tarifleri

 

Bu işlem bittikten sonra bir tava alınır ve içerisine bir miktar sıvı yağ konulur, buna biraz da zeytinyağı eklenir ve ocağın altı yakılır.

  

 

Yağ kızdıktan sonra içine soğanlar atılır ve karıştırılır, üzerleri yağlanan soğanlara 1-1.5 tatlı kaşığı kadar da toz şeker eklenir, artık bunun bir karamelizasyon işlemi olduğunu bildiğinizi varsayarak tekrar tekrar anlatmıyoruz. Bilmeyenler lütfen diğer tariflere bir göz atsınlar.

 

 

Şeker döküldükten sonra biraz karıştırılan soğanlara bu sefer de 1 tatlı kaşığı kadar fesleğen konulur. Artık soğanlar ölene kadar orta ateşte bir savaş başlatılır. 

 

 

Soğanlar orada öle dursun diğer bir yanda domatesler küp şeklinde doğranarak sonraki işlemler için hazır bir hale getirilir.

 

 

Soğanların öldüğüne kanaat getirdikten sonra küplenen domatesler soğana eklenir ve karıştırma işlemine devam edilir. Üzerlerine bu sefer de 1 tatlı kaşığı kadar kekik ve arzuya göre biraz pul biber konulur 

 

 

ve karıştırmaya devam edilir.

 

  

Bu sırada da jambonlar 1 cm kalınlıkta şeritler halinde dilimlenir, bunlar uzun ya da kısa olabilirler. Burada, verdiği tat kadar göze hitap etmesi de önemlidir. 

 

 

Jambonlar dilimlendikten sonra da varsa dilimlenmiş zeytin yoksa evde bulduğunuz herhangi çeşit siyah zeytin dilimlenip bekletilir ve hazırlanan bu karışıma önce siyah zeytinler hemen ardından da jambonlar eklenir.

  

 

Hazırlanan yeni karışım iyice karıştırılır ve hem zeytinlerin hem de jambonların soslanması sağlanır.

 

 

Artık makarnamızın suyunu kaynatabiliriz, kettleda kaynatılan su altı açık bir tencereye alınır (ya da zaten tencerede kaynatılmıştır?), içine tuz atılır ve hemen ardından da makarnalar konulur.

 

  

Makarna kaynayan suya atıldıktan sonra yaklaşık 8 dakika pişirilir ( daha fazla pişirmeyin çünkü hamur oluyo. :) ).

 

 

Makarna haşlanırken ara sıra karıştırılan sosumuz artık fokurdamaya başladığında içine yarım fincan kadar şarap konulur ve 1-2 dakika kadar daha ateşte tutulur.

 

 

Haşlanıp süzülen makarna tekrar aynı tencereye alınır ve üzerine hazırlanmış olan sos dökülür.

 

 

Ancak karıştırma işleminden önce de son olarak içine 1 adet yumurta kırılır ve hızlı bir şekilde karıştırılır. 

 

 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta makarna süzüldükten sonra üzerinden çok fazla soğuk su geçirilmemesidir ki çok soğuyup ta yumurtayı çiğ bırakmasın.

Evet artık makarnamız hazır, ancak bir şeyi daha eklememiz gerekiyor, bu sefer gerçekten son olarak; kaşar peyniri... evet, rendelenmiş kaşar da makarnaya eklenir ve iyice birleşene kadar karıştırılır.

 

 

 

  

 

Leziz İtalyan Makarnamız pardon "Baba" mız servise hazırdır.

 

italyan makarnasi tarifi, italyan makarnası yapımı, italyan makarnası nasıl yapılır, yapılışı, italyan makarnası tarifleri

 

Hepinize afiyet olsun!

 

Denediğiniz diğer İtalyan Makarnası tariflerini lütfen bizimle de paylaşın.

 

Yeni tariflerden haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz ÜYE OLUN