1de1.com Yemek Tarifleri, Teknoloji ve Yaşam Rehberi

Yemek Tarifleri > Resimli Yemek Tarifleri > Hamsi Buğulama Tarifi

Hamsi Buğulama Tarifi

Balıkçı Kral

 

   

 

 

Malzemeler ;

(3 Kişilik)

  

Hamsi Buğulama yapımı, Hamsi Buğulama nasıl yapılır, yapılışı, Hamsi Buğulama tarifleri

 

-   1 kg hamsi

-   1 adet limon

-   2 adet soğan

-   Karabiber, tuz

-   Sıvı yağ

-   Su

 

Hamsi Buğulama Yapılışı ;  

 

Gerçi bu tarifi ne zaman okuyacağınızı bilemiyorum ama yazıldığı tarih Ocak 2002 yani kış ayları ve kış aylarının en lezzetli balıklarının başında da hamsi gelir. Bunun sebebi bu mevsimde hamsi balıklarının en yağlı dönemlerinde olmalarıdır. Yağlı oldukları için de yemekleri çok lezzetli olur. Ayrıca aynı dönemde denizlerimizde bolca bulunurlar ve fiyatları da düşer. Bu kadar etken bir araya gelince hamsi tarifi vermemek sizlere karşı çok ayıp olacaktı :) Yine lafı uzattık hemen tarifimize geçelim. Hep beraber "Balıkçı Kral" olarak adlandırdığımız harika bir hamsi buğulama yemeği yapacağız. Hem lezzetli hem de çok kolay olan bu tarif eminiz hepinizin hoşuna gidecek.

 

Mümkün olduğunca geniş bir tencereye içleri ayıklanmış ve kafaları koparılmış hamsilerimizi koyarız. Bu iğrenç görünümlü aşamayı midelerinize saygı duyduğumuz için fotoğraflayıp buraya koymadık :) Bunların üzerine buğulamanın en önemli lezzet sırlarından olan 1 çay kaşığı karabiberi serperiz. 1 tatlı kaşığı da tuz serptikten sonra diğer lezzet sırlarımıza yani

    

Hamsi Buğulama yapımı, Hamsi Buğulama nasıl yapılır, yapılışı, Hamsi Buğulama tarifleri

 

soğan ve limona geçeriz. Halka şeklinde doğradığımız 1 adet soğanı tenceredeki hamsilerin üzerini örtecek şekilde dizeriz.

 

 

 

Hemen ardından dilim dilim doğradığımız 1 limonu da bu soğanların üzerine dağınık bir şekilde dizeriz. Normalde haşlama-buğulama işlemi yemeklerin lezzetsiz olmasına neden olur ancak bunlar gibi üzerine konan baharat ve diğer malzemeler ile harika tatlar meydana getirebilirsiniz.

 

  

Soğan ve limon dilimleri dizilen tenceremize 2 yemek kaşığı miktarında sıvı yağ ve 1 su bardağı su koyarız. Bu şekilde buğulama bittiğinde az sulu olmaktadır eğer daha sulu olmasını istiyorsanız su miktarını biraz daha artırabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar, şimdi yapmamız gereken tek şey ocağın altını yakmak.

  

  

Hamsilerimizi açık ateşte birkaç dakika tutuyoruz ve kaynamaya başladıktan sonra hemen altını kısıyoruz. Yaklaşık 25 dakika sonra nefis hamsi buğulamamız servise hazır hale geliyor. 

 

 

 

  

 

Hamsilerin yanındaki soğan ve limonları da büyük bir keyifle yiyebilirsiniz.

 

Afiyet olsun !

  

Hamsi Buğulama yapımı, Hamsi Buğulama nasıl yapılır, yapılışı, Hamsi Buğulama tarifleri

 

Denediğiniz diğer Hamsi Buğulama tariflerini lütfen bizimle de paylaşın.

 

Yeni tariflerden haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz ÜYE OLUN