1de1.com Yemek Tarifleri, Teknoloji ve Yaşam Rehberi

Yemek Tarifleri > Resimli Yemek Tarifleri > Domates Çorbası Tarifi

Domates Çorbası Tarifi

Kızarmış Yeşil Domatesler

 

   

 

 

Malzemeler;

(3-4 Kişilik)

  

Domates Çorbası Tarifi, Domates Çorbası yapımı, Domates Çorbası nasıl yapılır, yapılışı, Domates Çorbası tarifleri, resimli Domates Çorbası tarifi

 

-   2 adet büyük boy domates

-   1-1.5 yemek kaşığı domates salçası

-   75 gram kadar tereyağı

-   2-3 çorba kaşığı un

-   Et bulyon

 

Domates Çorbası Yapılışı ;  

 

"Artık daha fazla hazır çorba içmek istemiyoruuumm!" diyen bekarlarımıza müjde, bu tariften sonra artık kendi evinizde kolayca ve çok kısa bir süre içerisinde domates çorbası yapabileceksiniz. Üstelik domates çorbası da hepimizin bildiği gibi basit ama çok tutulan bir çorba çeşididir, dolayısıyla bu tarif çok işinize yarayacak.  

 

Domates Çorbası Tarifi, Domates Çorbası yapımı, Domates Çorbası nasıl yapılır, yapılışı, Domates Çorbası tarifleri, resimli Domates Çorbası tarifiÇorbamızı yapmaya başlamadan önce domatesleri püre haline getirip hazır bekletmekte fayda var, zira biraz sonra bir yandan yemeği karıştırırken bir yandan da domatesleri eklemek gerekecek, dolayısıyla ilk önce 2 adet domatesi Tefal Rondo 800’ümüzde püre haline getirelim, daha sonra tencerede tereyağını eritmekle işe başlayabiliriz.

 

 

 

 

Derince ama çok da büyük olmayan bir tencerede tereyağı eritilir.

 

 

Yağ iyice eridikten hatta biraz yanmaya başladıktan sonra içine un konulur.  Ancak unun hepsi birden dökülmez, onun yerine yağa yedirilerek bir yandan karıştırmak suretiyle yavaşça eklenir. 

 

 

Karıştırılma işlemine hiç ara verilmeden devam edilir ve bir süre sonra unun rengi koyulaşmaya başlar.

 

 

Artık bu yağlı un karışımının içine salçamızı da ekleyebiliriz.  Salça eklendikten sonra karıştırılmaya devam edilir ve bu aşamada yemeğin altını tutmasına kesinlikle izin verilmez.  Zaten bu yemek pişerken yemeğin altının orta ateşte hatta biraz daha düşük bir güçte yanması gerekmektedir.

 

 

Bir süre sonra salçalı karışım sanki parçalara ayrılmış bir görüntü kazanır.

 

 

Daha önce püre haline getirdiğimiz domateslerimizi eklememizin zamanı gelmiştir, domates sosu (püresi) eklenirken bir yandan da yemek karıştırılmaya devam edilir.

 

 

Sos eklendikten sonra da et bulyon eklenir.  Ancak belki bilmeyenleriniz vardır, normalde bulyon çok tuzlu bir tada sahiptir dolayısıyla bulyon koyduğunuz yemeklerinize tuz koyarken çok temkinli olun.  Aksi halde yemeğiniz çok tuzlu olabilir.

 

Karıştırma işlemine devam edilir ve karışım fokurdamaya başladığında üzerine su ekleyebiliriz.  Tabi daha önceden söylemeyi unuttuk bu suyun sıcak olması gerekiyor, en azından soğuk su koyamazsınız, neyse ne kadar koyu bir kıvam sevdiğinize bağlı olarak 1-1.5 bardak kadar sıcak suyu da ekledikten sonra kızarmış yeşil domateslerimiz neredeyse hazırdır.

  

Domates Çorbası Tarifi, Domates Çorbası yapımı, Domates Çorbası nasıl yapılır, yapılışı, Domates Çorbası tarifleri, resimli Domates Çorbası tarifi

 

Son olarak suyu ekledikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar kısık ateşte demlendirilen çorbayı servis ettiğinizde üzerine rendelenmiş kaşar ve kruton (küçük küp şeklindeki kızarmış ekmekler) ekleyerek bu harika lezzeti daha da artırabilirsiniz.

 

 

 

Domates Çorbası Tarifi, Domates Çorbası yapımı, Domates Çorbası nasıl yapılır, yapılışı, Domates Çorbası tarifleri, resimli Domates Çorbası tarifi

 

Gerçi biz yapmamıştık ama şu kruton hikayesini de bir anlatmak istiyorum, ancak ona ait resimlerimiz yok çünkü henüz yapmadık.  Ama çok güvenilir kaynaklardan nasıl yapıldığını öğrendim.  Neyse, evde bayatlamış ekmek varsa (yoksa taze de olabilir) bunları küp şeklinde doğruyorsunuz.  Küplerin büyüklüğü işaret parmağınızın ucu kadar olabilir.  Daha sonra ufak bir tencerede (aslında sahan gibi bir şey olsa daha iyi olur) tereyağını eritiyor ve hafif yakıyorsunuz.  Ardından bu ekmekleri onun içine atıp kızarmasını sağlıyorsunuz, bittikten sonra da çorbaya ekleyip afiyetle yiyorsunuz.  Ekmeklerin yanmamasına dikkat edin çok kısa bir sürede kızaracaklardır.  Çok kolay değil mi?  

 

Hepinize afiyet olsun !

 

Denediğiniz diğer Domates Çorbası tariflerini lütfen bizimle de paylaşın.

 

Yeni tariflerden haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz ÜYE OLUN